Crew Requirements:
Command Crew: 11
Captain | Commodore (O7) Morgan Lutyens ( Derek Smith ) |
First Officer | Commander (O5) Jack Warden (Jeff Greenly) |
Electronic Warfare Officer (NCO+) | Petty Officer First Class (E6) Nils Lindeholm (NPC) |
Computer Officer | Ensign (O1) Romeo Days (Peter Swanson) |
Sensors Officer | Master Chief Petty Officer (E9) Charles Laux (John Swanson) |
Mission Advisor | Lieutenant Colonel (O5) Alister Haldane (Derek Smith) |
Senior Pilot | Group Administrator Mikkel Spurlickmann (Peter Swanson) |
Senior Navigator | Lieutenant (O3) Christina Erickson (John Swanson) |
Pilot (Junior Officer) | Ensign (O1) William "Willie" John Smith-Kennedy ( Mark Urbin ) |
Navigator (NCO+) | Scout Hayden Dent (Jonathan Lupton) |
Computer/EW Operator (NCO) | Petty Officer Second Class (E5) Regina Peebles (NPC) |
Engineering Crew: 8
Chief Engineer | Lieutenant Commander (O4) Granger O'Rourke (NPC) |
Second Engineer | Lieutenant (O3) Lisa Giangreggorio (NPC) |
Engineering Rating | Spacehand Apprentice (E2) Chong Zhang (Mark Urbin) |
Engineering Rating | Able Spacehand (E3) Christina Severance (NPC) |
Engineering Rating | Able Spacehand (E3) Bradford Wright Whistler (NPC) |
Engineering Rating | Able Spacehand (E3) Walker Ford (NPC) |
Engineering Rating | Spacehand Apprentice (E2) Leonid Kuyusov (NPC) |
Engineering Rating | Petty Officer Third Class (E4) Maria DeSanctis (NPC) |
Gunnery Crew: 10
Senior Gunnery Officer (Officer) | Lieutenant Commander (O4) M'batha Winter (NPC) |
Fire Control Officer | Senior Chief Petty Officer (E8) Pamela Sullivan (Derek Smith) |
Battery Gunner-Sandcaster | Petty Officer Third Class (E4) Giovanni Donato (NPC) |
Battery Gunner-Sandcaster | Able Spacehand (E3) Joseph McGann (NPC) |
Battery Gunner-Repulsor | Petty Officer Third Class (E4) Sheila Cross (NPC) |
Battery Gunner-Laser | Chief Petty Officer (E7) Shinmen Fujiwara (Mark Urbin) |
Battery Gunner-Laser | Able Spacehand (E3) Luis Rivera (NPC) |
Battery Gunner-Laser | Able Spacehand (E3) Elle SaoPaulo (NPC) |
Battery Gunner-Missile | Petty Officer First Class (E6) Gustavus Perkins (NPC) |
Battery Gunner Alternate | Chief Petty Officer (E7) Rachel Boggs (John Swanson) |
Flight Crew: 19
Senior Flight Officer (Officer) | Lieutenant (O3) Ambrose Rosenbaum (NPC) |
Flight Control Officer | Ensign (O1) Katarina Vega "Space Boss" (Peter Swanson) |
Fighter Pilot | Lt. Commander (O4) Kendra Nighthorse (Mark Urbin) |
Fighter Pilot | Lieutenant, Junior Grade (O2) Russell Gill (John Swanson) |
Fighter Pilot | Lieutenant (O3) Youssef Qidwai (NPC) |
Fighter Pilot | Lieutenant, Junior Grade (O2) Lois Castorini (NPC) |
Fighter Pilot | Ensign (O1) Charles Aaron Barlowe (NPC) |
Fighter Mechanic | Master Chief Petty Officer (E9) Jacques Saillard (Mark Urbin) |
Fighter Mechanic | Master Chief Mary K. Donovan (Jeff Greenly) |
Fighter Mechanic | Petty Officer First Class (E6) Gunther Voorhees (NPC) |
Fighter Mechanic | Petty Officer Third Class (E4) Kelsey Fletcher (NPC) |
Fighter Mechanic | Able Spacehand (E3) Josephine Ransom (NPC) |
Cutter Pilot | Lieutenant (j.g) (O2) Sir Wainwright Wesley Worthington IV (Mark Urbin) |
Cutter Module Specialist | Scout Wilhelmina Krauss (NPC) |
Cutter Mechanic (Chief Mechanic) | Chief Petty Officer (E7) Lucas Ballard (Peter Swanson) |
Pinnace Pilot | nsign (O1) Giordino Isoroku Erich "Axis" Allen (NPC) |
Pinnace Mechanic | Petty Officer Second Class (E5) Roy Wilson (NPC) |
Vehicle Handler | Spacehand Apprentice (E2) Liesel Tesla (NPC) |
Vehicle Handler | Spacehand Apprentice (E2) Marcus "Mac" Washington (NPC) |
Ship's Services Crew: 6
Chief Medical Officer | Colonel Jonathan (O6) "Gronk" Verdell (John Swanson) |
Medic | Dr. Sir Vikram Pradesh Sivakumaran MD, FRCS, KCB (Jeff Greenly) |
Medic | Lieutenant, Junior Grade Nicole Meyer (NPC) |
Medic/EMT | 1st Lieutenant (O2) Paltry (John Swanson) |
Life-Support Specialist | Petty Officer Third Class (E4) Cooper "Tinker" Taylor (NPC) |
Chief Cook/Mess Specialist | Neal Winslow (Peter Swanson) |
"Other" Crew: 3
Scientist/Inventor | Dr. Evelyn Moranu (John Swanson) |
Tactical Advisor | Admiral (O8) Willy Ireland, ret. (John Swanson) |
Civilian Correspondent | Malcolm Carter (Peter Swanson) |
Marine Platoon: 40 (
Full Marine TO&E
)
Platoon Leader | |
Platoon Exec | |
Senior NCO | Gunnery Sergeant (E6) Quentin Norton Steele (Mark Urbin) |
UN Security: 5
UN Security Chief | Major (O4) Itzamna Gucumatz (Peter Swanson) |
Security Trooper | Captain (O3) Imram Vladimir Jefferson (Mark Urbin) |
Security Trooper | Lance Sergeant (E4) Lancer Fredrickia S'redas Moore (John
Strain) |
Security Trooper | |
Security Trooper |